Rami konyhája

Házi kovászos pizza – kövön sütve

Előző írásomban említettem, hogy készítettem már maradék kovászból pizzát, íme hozzá egy recept és elkészítési ajánlás lépésről-lépésre

 

 

Hozzávalók 2 adaghoz és eszközök

2x kb. 35 cm pizza lesz belőle

A tésztához

  • 250 g átszitált BL 55 liszt
  • 165-167 g langyos víz (a liszt kb. 67%-a, vagy amennyit felvesz a liszt)
  • 1 lapos tk só
  • 50 g érett Kálmán, a kovász (nekem az etetésnél kimaradt extra ment bele)

 

A dagasztáshoz és sütéshez

  • 1 ek olaj
  • feltétnek való: üveges paradicsomszósz, olívabogyó, paradicsom, tojás, vörösbab, tonhal konzerv, madársaláta
    (nálam az van a pizzán, ami kiesik a hűtőből a kezembe, ezért 2 egyformát még nem kreáltam..)
  • Dagasztógép, de lehet kézzel is készíteni
  • Pizzasütő kő és tálca
    Ez utóbbi elhagyható, én most próbáltam ki ezt a metódust először és használtam a hozzáadott tálcát is, elvileg lisztezve is használható a kő magában.

Bármekkora mennyiségben készíthető, értelem szerint, az arány a fontos, legalábbis nekem ez jött be!

1/ Autolizálás – kb. 3 perc + 30 perc pihentetés


Úgy álltam neki, mint a kenyérnek, tehát kimértem és
leszitáltam a lisztet a keverő tálba, hozzá mértem a vizet és összekevertem a dagasztókarral, hogy keveredjen el a liszt a vízzel, ez kb. 2 perc volt a géppel.

 Hagytam pihenni a tálban kb. 30 percet letakarva, hogy ne száradjon ki a tészta felülete.

 

2/ Dagasztás – kb. 10 perc

A 30 perc leteltével kiszabadítva a bugyolálásból a tésztámat, hozzá mértem Kálmánt és további percekig, kb. 3-4 percig “dagasztottam”, majd, hozzáadtam a sót és további 2-3 percig hajtott a gép helyettem, szépen nyúlt és terült is a tészta, ahogy kell neki.. 

Nekem egy Bosch profimixx 46 gépem van még az őskorból, de nagyon prímán működik, ez csodásan kidolgozza a kisebb mennyiséget is, sőt!! Az új robotgép kálváriáról sztem majd még később írok egy bejegyzést, megér egy-két keresetlen szót, kíméletlen leszek, ez már biztos.. 😉

(A tésztám lágy volt, kicsit lágyabbra hagytam, mint a kenyérnél tanultuk Szabinál, de ez víz mennyiségében kb. 1 ek extra mennyiséget jelent csak, érzésre adagoltam a liszthez a vizet és mindig kevesebbet adok hozzá, mert pótolni könnyebb, mint a liszt-víz-liszt-víz, bassz.. megint liszt őrületbe belefogni, aminek sosem lesz vége!! 🙂 

 

3/ Pihentetés  és hajtogatás- kb. 2,5 óra + 1,5 perc + 1 óra 


A kidagasztott tésztámat áttettem egy vékonyan kiolajozott kelesztő tálba
, (lényeges, hogy ne száradjon ki, ezért legyen teteje a tálnak, vagy le tudjuk fedni tányérral, folpack-kal is, de én nem szeretek pazarolni, ezért a fedett tálat részesítem előnyben..) és kerestem neki egy langyos helyet a konyhában. Félretettem 2,5 órára, majd a szirom hajtogatással meghajtottam és félretettem további kb. 1 órára. 

Sztem hajtogatás nélkül is jó lehet, én most így csináltam, mert így volt kedvem és meg is lett az eredmény, jöttek a légbubik, szóval megérte..

 

4/ Sütő előkészítése – kb. 2 perc


Az 1 óra letelte előtt fél órával kirámoltam a sütőből, minden nem odavalót, betettem a követ a középen lévő rácsra és bekapcsoltam a sütőt légkeveréssel 250 fokra. 

(kb. 30 perc, mire felmelegszik 250 fokra a sütőm, így nem veszítek időt és nem kel túl a tészta sem, ha a sütésre már meleg a sütő!!)

 

5/ Feltétezés – kb. 5-6 perc


Az 1 óra után elővettem a tésztámat és lefeleztem, ugyanis ez dupla adag, de ha szereted vastagon a tésztát, sztem egybe is kisüthető, én 2-be szedtem. Az egyiket betettem egy ikeás fedeles üvegtálban a hűtőbe, –
holnap kiderül, milyen lesz a következő adag kb. 18 óra pihentetés után, de sztem a mainál jobb, pedig ez sem kutya!! 🙂

UPDATE!! nem meglepő módon, a tésztának jót tesz a 12-18 órás pihenő a hidegben, még omlósabb és ropogósabb lett a tészta másnap lesütve, mint a “frissen” készült, innentől kezdve így csinálom, ha van rá időm!!

A másik felét a kezemben kinyújtottam, úgy, hogy hagytam a súlyánál fogva, hogy megnyúljon és rátettem az előzőleg csak a közepén kiolajozott kerek tepsire –a szélét nem olajoztam, hogy ne csússzon vissza könnyen a tészta-. 

 

Picit küzdöttem a tésztával, de tényleg csak 1-2 percet, végül én nyertem, ott maradt közel a széléhez.. A széleit vastagabbra hagytam, hogy legyen pereme, így szeretjük, plusz tojást is ütöttem rá, így az bent tartja a nyers tojást, nem folyik le a sütőbe, jó esetben, amit rettenet kikaparni!! 

Rákentem egy-két kanál üveges bolognai szószt, így azt most külön nem fűszereztem be.

  • rápakoltam a babot, megágyazva a tojásnak
  • majd 2 koktélparadicsomot félbevágva
  • ráütöttem a tojást
  • tettem még rá pár szem olívabogyót és tonhalat is

Lehet rá tenni sajtot, én nem tettem és nem is hiányzott, alapnak mehet tejfölös cucc, pl. szardíniával és kukoricával isteni a tejfölös alap, de bármilyen más micsodával is fogyasztható a tészta, ahogy tetszik.. 

Betettem a sütőbe, indulhat a buli!! Ez volt az első kövön sütésem és nem az utolsó..

 

6/ Sütés – kb. 12-15 perc


Rátettem a
megpakolt tepsit a felmelegedett kőre, hagytam 250 fokon a sütő hőjét, de levettem a légkeverést -ez fontos, különben felülről szénné ég, mire alulról is megsül!!-  

És vártam és néztem és vártam.. 

Az első beavatkozásom kb. 8-10 percnél volt, akkor rátettem a légkeverést és teljesen kikapcsoltam a sütőt és kb. 4-5 percet sütöttem még. 

Minden sütő más és más, ezért ne vessétek rám a sütőkövet, ha nálatok mást produkál a rendszer, lécci!!

És el is készült. Kivettem egy sütőlapát segítségével egy deszkára és még forrón rászórtam a megmosott madársalátát, –mehet rá rukkola, spenót, mángold is, nekem ez volt itthon, de el is hagyható..

Pizzavágóval felszeleteltem és 3 perc múlva ehettük is, mivel vékony a tésztája gyorsan kihűlik. 🙂 

+1 tipp

Ha nem szereted a teljesen megsült tojást, akkor üsd rá félúton, sztem úgy éppen még folyós maradhat..

 

 

Egészségünkre!

Légbuborékokban gazdag pizza szeleteket!!

Rami

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!