Folytatódjon a kovászos hadjárat az etetés témájában
Most az elkövetkezőben a napi, konyhapultos etetés technikáját fogom taglalni, rámutatni néhány FONTOS Kálmán igényre.
Etetés témájában is vannak pontok, amiket már korábbi írásaimban említettem, de a korrektség úgy tartja, kapjon ma ő is egyéni fókuszt: etessünk jól és kezdjük is az legelején
1/ Miért van szükség etetésre??
“A kovász előtészta, amely liszt és víz felhasználásával, természetes élesztőgombák és tejsav-, ecetsavbaktériumok felszaporításával készül. Főleg kenyér előállításához használják.” lsd wikipédia
Tehát a kovász a liszt+víz csodálatos kombinációjából nyeri további erejét, sőt igazából magát az életet is. Ebből alakítja át a számára szükséges közeget, ami a természetes élesztőgombák, tejsav- és ecetsavbaktériumok felszaporításával végzi el.
Gyakorlatilag a kenyértészta készítése is egy etetés, mivel nem adunk Kálmánunkhoz mást akkor sem, csak lisztet és vizet, jó, meg pici sót is, hogy legyen mibe belekötni..
2/ Milyen gyakran kell etetni Kálmánkát?
A pulton lévő Kálmánodat, ha minden jól megy naponta 2x szükséges etetni (én már volt, hogy 3x is etettem egy nap, annyira bedurvult a drága..)
Ha nem szeretnéd napi 2x etetni, vagy egyéb olyan halaszthatatlan körülményed alakul -persze, a körülmények, olyanok, hogy csak úgy maguktól jönnek-mennek, tudjuk jól-, készítettem egy hűtőben pihentetésről szóló összefoglalót is, ebben tájékozódhatsz..
3/ Számít a víz hőmérséklete??
Hogy a viharba ne számítana, sőt!!! A víz hőmérséklete nagyon fontos. Én azt tapasztaltam, hogy a legjobb, ha test meleg kb. 38 fokos a víz. Semmi esetre se tegyük ki forrázásnak Kálmánunkat, mert égési sérüléseket szenvedhet, maradandókat!! Lentebb erről még váltunk szót..
Szóval forró vízzel és hővel kinyírjuk szegényt, értem????
4/ Fontos a kész kovász hőmérséklete?
Most komolyan, szerinted??? Igen, fontos, nem mindegy hány fokos a kovászunk, 2 dolgot szeret: vagy legyen normális körülmények között szobahőn (24-28 fokon) vagy menjen a hideg hűtőbe (5-6 fokra) tartósan. A köztes állapotokat nem tolerálja jól..
5/ Hogyan tudom beállítani Kálmán optimális hőmérsékletét?
Üssük fel a wikipédia oldalát, és máris nem szükséges a továbbiakban magyaráznom, de azért mégis megteszem. 🙂
“A kovász hőmérsékletét a liszt és az üzem hőmérsékletének figyelembevételével a víz hőmérsékletével állíthatjuk be.”
Ez azt jelenti, hogy a lisztet nem a brutál hideg kamrából, spejzből vesszük elő etetéskor, hanem már előtte órákkal betalicskázzuk szépen a konyhapultra, vagy ahol tárolni kívánjuk Kálmánunkat, hogy a lisztünk is felvegye az “üzemünk” hőjét.
Tehát, még ha hűvösebb is néhány fokkal a lisztünk Kálmánunkhoz képest, a hozzáadott meleg vízzel lehet ezt kompenzálni.
“A kovász kezdeti hőmérséklete 25-30 °C, amely az érés folyamán 3-4 °C-kal emelkedik az alkoholos erjedés közben felszabaduló hőenergiától.”
Bevallom, eddig egyszer sem mértem meg Kálmán lázát, de elhiszem..
“A hűvösebb kovász jobban kedvez az élesztőgombák szaporodásának, míg a melegebb kovász erőteljesebben savanyodik, nagyobb mértékű benne a fehérjebontás, rövidebb érési idővel rendelkezik.”
Gyanítom az én Kálmánom azért duzzad az erőtől és alapból nem savanyodik, mert a konyhánkból kiszereltük a radiátort, mármint nem azért, hogy belassuljon, hanem még jóval azelőtt, hogy Kálmán egyáltalán a családunk tagjává vált.. szóval Kálmán meg csak élvezkedik, fürdik a jóban..
5+1/ vagy 6, ahogy tetszik
Ha készítettél már hideg eljárással szappant, tudhatod, hogy fontos az elegy (lúg és zsír) aránya, ha nem akkor szívesen elmondom most, hogy Kálmánnak is fontos, hogy mennyi lisztet kap önmagához képest – 2/ pontnál bővebben-. Mivel ebben a buliban csak Kálmán eszi meg a lisztet, így inkább többet, mint kevesebbet mérjünk Kálmán bendőjébe, hiszen Ő ebből él, ez az üzemanyaga a túlélésre.
Hát így, mára ennyi jutott az etetésről, ha kérdésetek van, írjatok!!
Légbuborékokban gazdagot!!
Rami
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: