Én is, mint sokan mások Szabi a pék-től tanultam az elmúlt karanténos időkben és végtelenül hálás vagyok neki, amiért ezt a sok időt ránk szánta és azóta is teszi töretlenül. Saját fotóimmal és a Szabi videóiból készítettem egy kivonatot és ahol eszközöltem némi változtatást, vagy hozzászólást Rami módra, azt beleírtam.. (Nekem saját videóm egyelőre nincsen. Nagyon ajánlom Szabi a pék fb-os videóit, amiket Szabiék átemelték a youtubera, így fogyaszthatóbb, minden lépés külön fent van. )
FONTOS!!!! Mint ahogy Szabi is elmondta többször, a pihentetési idők nincsenek kőbe vésve, ezt érdemes kitapasztalni és ezért is megnézni a videókat, hogy melyik fázisban milyen állagra várunk!! Én azt tapasztaltam eddig, hogy a Nagyi titka féle fehér lisztet leszámítva minden más liszttel (Gyermelyi, Aranka) elég volt a 30 perc. Nagyival több idő elment -a 30 perc kevésnek bizonyult-, volt ahol 45-50 perc is kellett. Én személy szerint nem veszek többet Nagyis fehér lisztet kenyérhez, a kovászom sem szereti.. Én a teljes adagot szoktam elkészíteni, 900 g lisztből és az egyik bucit kisütés után lefagyasztom, ha gyorsan szeretnénk friss kovászos kenyeret enni, csak előveszem a fagyiból, kiengedem, rásütök és már ehetjük is a friss ropogósat..
Kovászos fehér kenyér recept
Hozzávalók (1,4 kg kenyér vagy 2x 670 g)
• 900 g liszt BL55
• 600 g víz (38-40 fokos)
• 20-22 g jódozott só (3 lapos teáskanál)
• 180 g érett, aktív kovász (kb. 6-8 órával etetés utáni állapotban)
Megelőző teendő a Kovász felszaporítása előző este: 100 g liszt + 80 g víz + 50 g kovász
Én vegyesen etetett kovászt használok (fehér+tk vagy graham, mikor mi elérhető a boltokban mostanság a fehér liszt mellé).
Kovászos fehér kenyér készítése
- AUTOLÍZIS
- DAGASZTÁS
- 1. HAJTOGATÁS (szirom hajtogatással az edényben hajtjuk)
- 2. HAJTOGATÁS (szirom hajtogatással az edényben hajtjuk)
- 3. HAJTOGATÁS (szirom hajtogatással az edényben hajtjuk)
- 4. HAJTOGATÁS (szirom hajtogatással az edényben hajtjuk)
- FORMÁZÁS
- VETÉS / SÜTÉS
Autolízis
A szitált lisztet és a meleg vizet dagasztóba tesszük, alacsony fokozaton összekeverjük, de csak néhány percre, itt még nem kell dagasztani, elég, hogy a víz és a liszt elkeveredjen, majd 30 percig letakarva a tálba hagyjuk a tésztát (ne száradjon ki a teteje). Én géppel dagasztok, a kezem nem bírja, nekem a dagasztó eddig mindig rendesen elvégezte a munkát.
Dagasztás
Az autolizált tésztához adjuk a kovászt, kb. 3-4 percig dagasztjuk közepes fordulaton, majd hozzáadjuk a sót is, pici vizet, ha igényli (nekem állag függő, van, amikor nem teszek plusz vizet hozzá már) további 2-3 percig dagasztjuk a tésztát. Kikanalazzuk a tálból a tésztát. Én átlapátolom a teljes tartalmat egy műanyag fedeles kelesztő tálba, mert annyira ragad, hogy máshogyan lehetetlen hozzáférni. A a műanyag tálban kissé átdoglozom kézzel a tésztát, gombócot formázok a tálban és 30 percig állni hagyom a tésztát.
Fontos információ, hogy a tészta szereti a meleget, kb. 38-40 fokot. Én a sütőbe szoktam egy lábasba vizet forralni és azt lefedve beteszem alulra, a rácsra helyezem a lefedett műa. kelesztő tálat és itt pihentetem a tésztát. (Nyáron erre nincsent szükség, de az őszi és téli hideg időkben igen)
Hajtogatás
4x hajtogatom kb, 30-40 percenként, nagyon enyhén vizes kézzel, egy pofon egyszerű technikával – szirom hajtogatással. A hajtogatás után 4-5 mozdulattal gombócot formázok a tésztából úgy, hogy mindig alányúlok a jobb kezemmel a tésztának, a bal kezemmel pedig pörgetem a tálat ellentétes irányba, így nem tud mást tenni a tészta, mint összegömbölyödni és kész is a kerek gombóc. Így ki sem kell venni a tésztát a tálból, majd csak a formázás előtt..
A tészta minden hajtogatásnál más állagú, folyamatosan feszesedik, keményedik, légy türelemmel!
Minden hajtogatás kézmosással együtt megvan 3 perc alatt! Nagyon egyszerű ezzel a módszerrel készíteni, én eddig mindig szuper jó végeredményt kaptam!!
Szirom hajtogatás
A tésztát az edényben hagyjuk és oldalról a tészta szélét felszedjük, hagyjuk kissé megnyúlni és behajtjuk a közepére, szembefordítjuk a tálat és újra felszedünk a széléről egy adagnyi tésztát, ezt ismételjük körbe még 2x, hogy minden oldalról legyen hajtva. Nekem van, hogy úgy sikerül, hogy 5-6 hajtásom is lesz, mire körbeérek rendesen, az én tésztáim szeretik a törődést..
Kissé alányúlok és terelek még alá némi levegőt, hogy közben összegömbölyödjön a tészta rendesen, majd magára hagyom.
A 4. hajtás után 1,5-2 órát állni hagyhatjuk a tésztát, meg kell vizsgáljuk az állagát, hogy mennyire nőtt meg, lazult-e, keletkeztek-e újabb bubik érés közben, mert csak akkor jó a tésztánk, ha legalább 1,5-2x megnőtt az eredeti állapotához képest.
Tészta és a bubik a 4. hajtás után
TIPP!! A hajtogatások közben, ha szeretnénk lehet beleszórni a rétegek közé magokat, minden hajtáshoz szoktam kb. 1-2 evőkanál mennyiséget hozzáadni lenmagból, szezámmagból, szotyiból vegyesen. Ízlés kérdése..
Kenyér formázása – kerek buci készítése
Ha a teljes adagot készítem, ami a 900 g lisztből készül, akkor ezt elfelezem 2 egyforma bucira és azt formázom le az alábbiak szerint.. A bucit kirakjuk az asztalra, óvjuk a tésztát (NEM nyomkodjuk, NEM nyomorgatjuk!!) Picit alálisztezünk és ujjbeggyel megnyomkodjuk, majd feszesre feltekerjük. Megfordítjuk a tésztát és ezt a másik irányból is elvégezzük (picit megnyomkodjuk, feltekerjük) és kész is gombóc. Kisöpörjük alóla a lisztet és 2 tenyér élével elkezdjük húzni a gombócot magunk felé a deszka tetejétől, így a tészta széle alágömbölyödik az aljába, ezt folyamatosan kell csinálni, miközben elforgatjuk minden aláhúzás után. Én van, hogy körbe forgatom a tenyerem mellett, úgy is működik. Így készül a feszes gombóc. Ez segíti a szép kelést, így marad egyben a hosszú kelesztés közben.
Akkora méretű edényt, vagy szűrőt, kosarat fogunk, amibe még tud kicsit nőni a tészta és befér majd a hűtőbe!! Konyharuhát teszünk a tálba, vastagon kilisztezzük a konyharuhát, hogy ne ragadjon bele. Megfordítjuk a gombócot és a szép felével tesszük bele, így az kerül alulra. Ráhajtjuk a konyharuhát, ne húzzuk szorosra, csak hajtsuk rá!! Én még két plusz réteg konyharuhát rá szoktam tenni. Hűtőben 4-6 fok legyen végig, ne nyitogassuk a hűtőt, érdemes éjszakára betenni emiatt! (olyan helyet keressünk neki a hűtőben, hogy ne fagyjon meg a tészta). 4-6, de 8-10 és 24 óra pihentetés/kelesztés után is sütöttem már ki a bucit, mindegyik verzióban tökéletes lett a bélzet.
Sütő előmelegítése
A sütőt az edénnyel (cserépedény, öntöttvas, jénai..) együtt felmelegítjük 250 fokra. Ez kb. 30 percet vesz igénybe. (Gőzben kell sütni, hogy szép kérges legyen, vagy jégkockát kell majd bele dobálni a sütőbe, ha beteszed a kenyeret később sülni vagy olyan edény kell, aminek van teteje -jénai, római vagy pataki tál, öntöttvas edény, ilyenkor nem kell külön gőzről gondoskodni, mert a zárt edény megteszi a hatását. Ezzel készülj addig elő!!) Nekem pataki tálam van, én abba sütöm ki a fél adagos bucikat, pont belefér egy adag. A sütő bekapcsolásánál beteszem szárazon a patakit,-kipróbáltam beáztatva, de nem adott hozzá a végeredményhez-, így csak megvárom, hogy kb. 30 alatt felmelegedjen a sütővel együtt a tálam..
Kenyér vetése-Sütés
Mit is jelent a kenyér vetése? Tudtommal annyit, hogy a hosszú órás kelesztést/érést követően a sütőbe kerül a tésztánk, amiből itt már biza kenyér lesz, régen kemencébe vetették, innen a kifejezés rövidítve. A hűtőből kivéve, az én tésztámnak ilyen ábrázata volt:
A hűtőből elővett tésztát a kezünkkel ellentartva a sütőpapírra borítjuk óvatosan. Meg lehet pluszban lisztezni is, ez a dekorálás miatt számíthat, egyéb hozzáadott értéke nincsen. Bevágjuk kb. 45 fokos szögben, kb. 1,5-2 cm mélyen a tészta tetejét. Ha nem vágod meg elég mélyen, magától reped meg máshol. Ha laposabb a tészta, lehet alacsonyabban is megvágni, így jobban felemelkedik majd. Én szigorúan akkor veszem csak elő a hűtőből a tésztát, mikor már felmelegedett a római tálam és a sütő is, (ne melegedjen be a tésztám, mert akkor elterül, eddig így jártam) és egyből beleteszem egy sütőpapírral a gombócot a felmelegített tálba és ott vagdosom be (mástól hallottam, hogy vastagon lisztezi a tálat és nem használ sütőpapírt, nekem szénné égett a liszt, nem jött be). Ráteszem a római tetejét és megy be a sütőbe 22-25 percre 250 fokon alsó-felső sütésen légkeveréssel, Bő 22 perc után leveszem a tetejét 220-210 fokon légkeverés nélkül sütöm tovább alsó-felső sütésen kb. 20-23 percig. Így néz ki a félidős sütésem:
Ezután kiszedem az edényből és még 3-5 percig sütöm csupaszon a rácson is kb. 170-190 fokon, akár légkeveréssel, attól függ, milyen színe van, mi szeretjük, ha sültebb és nem fehér manó kinézete van. Mindig figyeld, a saját sütőd adottságait is, lehet erősebben süt a tied és erre az utolsó lépésre nincsen szüksége a kenyérnek. Pár fokkal lehet/kell a sütési fokokat korrigálni, ki kell tapasztalni a saját sütődet a kenyérhez+ az edény amiben sütöd, az sem mindegy milyen!! Íme a végeredmény:
Ha lejárt az idő és szépen megkérdegesett, kiteszem egy rácsra, (nekem ez egy régi mikrós rács), letakarom 2 db konyharuhával, ilyenkor még sül a belseje és békén hagyom. Hallani ahogyan serceg, pattog a tészta, isteni szimfónia. Kb. 1 óra alatt hűl ki szelhetőre. Megszegve, a bélzet ilyen lett:
Jó sütögetést csajok, asszonyok, légbuborékban gazdagot!! 🙂 Üdv. Rami
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: